Sultan 2. Beyazıt Hayatı

Sultan 2. Bayezid Han

Sultan II. Bayezid

Sultan II.Bayezid 8.Osmanlı padişahıdır. Babası Fatih Sultan Mehmet annesi Sitti Mükrime Hatundur. II. Bayezid Edirne’ye bağlı bir kaza merkezi olan Dimetoka’da 1448 yılında doğdu.
Çocukluğu boyunca çok iyi bir tahsil görmüş ; yoğun bir fen ve din eğitimine tabi olmuştur. 7 yaşındayken Hadım Ali Paşa Amasya valisi olarak atanmıştır. Amasyada’da matematik ve felsefe eğitimi almıştır ayrıca dine olan bağlılığından dolayı kendisine Bayezid-i Veli olarak hitap edilmiştir 1481 yılında babası Fatih Sultan Mehmet vefat edince istanbul’a gidip kendi saltanatını ilan etmiştir. Ama kardeşi Cem sultan ona karşı çıkarak harekete geçmiş ve 4000 bin kişilik ordusuyla İnegöl yakınlarına gelmiştir. Bunun üzerine II.Bayezid, Cem Sultan üzerine ordu göndermiş ama yenilgiye uğramıştır. Cem Sultan , kazandığı zaferin üzerine adına hutbe okutturmuş ve para bastırmıştır. Cem Sultan üzerine tekrar ordu gönderen Bayezid mutlak iktidarını sağlamlaştırmıştır ve Cem Sultan önce Konya’ya sonra Hac mevsiminde Hicaz ‘a gitmiştir. Daha sonra Rodos Şövalyelerinin daveti üzerine Rodos’a gitmiştir.Burada içine kapanık ve hasret dolu bir yaşam geçirmiştir.Rodos’tan Fransa’ya gönderilmiş ve tekrar Osmanlı topraklarına dönerken zehirlenerek 25 Şubat 1495 yılında vefat etmiştir. Cem Sultan olayı Osmanlı Devleti’nde 2.Fetret dönemi olarak adlandırılır.
Bayezid döneminde Hersek Osmanlı topraklarına katıldı ve Boğdan Prensliği vergiye bağlandı. II.Bayezid Venedik ile barış antlaşmaları imzaladı. Balkanlarda güvenli bir ortam sağladı ama doğuda çıkan hadiselerin önüne geçemedi. Azerbaycan ve İran’ı ele geçiren Şah İsmail Anadolu topraklarındaki Türkmenleri Osmanlı’ya karşı kışkırtıyordu ve kendi mezhebine yandaş arıyordu . Şah İsmail uzun yıllar Osmanlı aleyhtarlığı yaparak merkezi yönetime zarar vermiştir.
II.Bayezid yaşlanıp devlet idaresi kontrol edemeyecek duruma gelince en küçük oğlu Şehzade Selim tarafından tahttan indirilmiş ve gözetim altında Edirne’ye gönderilirken 26 Mayıs 1512 yılında kuşkulu bir şekilde öldürülmüştür.

Bu yazı Beyazid II. (1481-1512) kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sultan 2. Beyazıt Hayatı için bir cevap

  1. SİBEL der ki:

    Allah sizlerden razı olsun Nur içinde yatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir