Mihrimah Sultanın Hayatı

mihrimah sultan

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan, 1522 yılında Topkapı Sarayı’nda Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın evliliğinden dünyaya gelmiştir. Mihrimah Farsça’da güneş ve ay demektir. Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah’ı çok sever , her istediğini yerine getirirdi. Mihrimah iyi bir saray eğitimi görmüş ve çok iyi yetiştirilmişti hatta Kanuni Sultan Süleyman ile savaş meydanlarında görünmüştür.
Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde adet gereği evlendirilmek istenir ve iki talibi vardır; biri Diyarbekir Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan evli ve 50 yaşındadır ama Mihrimah’ı çok sevdiği rivayet edilir. Hürrem Sultan devlet işlerinde etkili olmak için kızını Rüstem Paşa’yla evlendirir. Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu. Düğünleri Şehzade Bayezid ve Şehzade Cihangir sünnet düğünleriyle birlikte coşkuyla kutlandı. Mimar Sinan da Mihrimah’a kavuşamamıştır ama olan aşkı sanatına yansımıştır. İstanbul’un gözde mekanlarından Üsküdar’a Mihrimah Sultan adında bir cami yapması istenir ve 8 yılda bitirdiği camiye bir kadın silüeti verir. Mimar Sinan’ın Mihrimah’a olan aşkı bugün de konuşulmakta ve üzerine yazılar yazılmaktadır.
Annesi öldükten sonra annesinin yaptığı gibi Kanuni Sultan Süleyman’ın danışmanlığını yapmıştır ve kardeşlerine Valide Sultanlık yapmıştır. Kanuni öldükten sonra tahta geçen II. Selim’e de danışmanlık yapmış hatta annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralına mektuplar yazmış, devlet yönetiminde de rol oynamıştır.
Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni III. Murat’ın saltanatı sırasında öldü ve babası Kanuni Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Camii’ndeki türbesinde yanı başına gömüldü. Mihrimah Sultan yaşadığı dönemde camiiler , medreseler , hastane, çeşme ve hamamlar yaptırmıştır. Büyük bir servet sahip olduğu rivayet edilir hatta Kanuni Sultan Süleyman’ın Malta’ya sefer yapması halinde kendi servetiyle 400 gemi yaptıracağı iddia edilir.

Bu yazı Kanuni Sultan Süleyman I. (1520-1566) kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Mihrimah Sultanın Hayatı için bir cevap

  1. sercen der ki:

    mihrimah sultanda annesi gibi. çok özel bir kadınmış. çok yerde okuduğumuz hatta haberlerde bile yayınlanan Mimar Sinanın, Mihrimah Sultana duyduğu aşkla alakalı herşeyin söylenti olduğunu biliyorum. bazı arkadaşlar. o tarihte hicri takvim kullanılmakta olduğunu. güneşle ayın hiç bir zmaan birbirine eşit denk gelmeyeceğini kanıtladılar. bunu daha detaylı anlatmak isterdim ama aklımda bu kadarı kalmış. iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir