Fatih Sultan Mehmetin Hayatı

fatih sultan mehmetin hayati

Fatih Sultan Mehmet

II.Mehmet ya da Fatih Sultan Mehmet 7.Osmanlı padişahıdır. Sultan II.Murat ve Hüma Hatun’un oğludur.
İstanbul’u fethetmesinden sonra Fatih lakabıyla anılacaktır. Avrupa’da Büyük Türk olarak nitelendirilmiştir. İstanbul’u fethetmesi Ortaçağ’ın sonu Yeni Çağ’ın başlangıcı olarak kabul edilir. Dünya tarihinde “çağ açan hükümdar” olarak da bilinir.
Sultan Mehmet 30 Mart 1432 yılından Edirne’de Sultan II.Murad’ın dördüncü oğlu olarak dünyaya geldi . Şehzade Mehmet 6 yaşında Manisa sancağına gönderildi. Mehmet’in eğitimi için birçok hoca görevlendirildi. Şehzade Mehmet Arapça ve Farsça’nın yanından İtalyanca ve Latince öğrenmiştir.
II.Murad’ın 1444 yılında doğuda ve batıda barışı sağladığını düşünerek tahtı şehzade Mehmet’e vermesi büyük bir kaosa neden oldu. Sadrazam Çandarlı Halil Paşa ve Şehzade Mehmet’in yanındaki paşalar arasında büyük rekabet yaşandı . Bu süren rekabet esnasında merkezi otorite zayıfladı ve yeni bir haçlı birliği Osmanlı Devleti’ne savaş açtı .Bu olayların üzerine II.Murad tekrar tahta çıkmış ve haçlı ordusunu geri püskürtmüştür.
II.Murad’ın 1451 yılında ölümüyle tekrar tahta çıkan Sultan Mehmet İstanbul’u kuşatma hazırlıklarına başladı. Karadan ve denizden taarruz ederek İstanbul fethedildi. Bundan sonra Osmanlı İmparatorluğunu başkenti İstanbul oldu. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden sonra Balkanlar’da güvenliği sağladı. 1454-1457 yılları arasında Sırbistan’a seferler düzenledi. Daha sonra Eflak, Boğdan ve Arnavutluk üzerine yürüdü ve Balkanlar üzerinde hakimiyet kurdu. Anadolu’da ise Osmanlı’ya karşı yapılan ittifaklar bozguna uğratıldı ve güven ortamı oluşturuldu.
Fatih Sultan Mehmed’in en önemli yanlarından biriside eğitime verdiği önem olmuştur. Fatih zamanında yüksek dereceli medreseler kurulmuştur. Bu medreseleri yönetmesi içinde Ali Kuşcu atanmıştır hatta daha sonra Semerkant’a astronomi eğitimi için gönderilmiştir.
Fatih 1481’de Anadolu’ya sefere çıktığı sırada rahatsızlanmıştır ve Maltepe’deki ordugahında vefat etmiştir. Gut hastalığından öldüğü söylenilmekle beraber zehirlendiği de iddia edilmiştir. Yerine Emine Gül Bahar Hatun’dan olma II.Bayezid geçmiştir

Bu yazı Fatih Mehmed II. (1451-1481) kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Fatih Sultan Mehmetin Hayatı için 3 cevap

  1. murat der ki:

    Ey Peygamberimizin söylediği büyük komutan Allah senden sizlerden tüm soyunuzdan razı olsun. bu büyük vatanı kurmuşsunuz. şimdi bölmeye çalışıyor ajanlar ve bir kaç çabulcu. ama Türk milletinin gücünü hepsi görecek. amerika bölünür Türk milleti bölünmez. bunun herkes farkına varacak. inşaALLAH.

  2. müslüm sarı der ki:

    geçen günler izledim Fethi filmini. bence güzelde yapmışlar. amerikalılar sürekli askeri filmler yapıyorlar. filmler bile insanları katletmiyolarmış gibi gösteriyorlar. halbuki katil amerika bütün ülkelere saldırıyor. insanları katlediyor çok uzun yıllar öncede japonyaya saldırmış. İkinci dünya savaşının son saldırıları olan hiroşima ve nagazakide yüzbinlerce insan ölmüş ve etrafa yayılan radyasyonun etkileri şu anda bile hala bölgede yaşayanlara zarar veriyormuş. neyse büyük komutanım Allah sizlerden razı olsun bu şanlı şerefli vatanı bize bıraktığınız için.

  3. ferdi der ki:

    Allah sizden razı olsun. vatanınızın toprakları bıraktığınızdan çok daha az. ama vatan hainlerine bundan sonra bir avuç toprak daha vermeyeceğiz. yeterki başımızdaki hainlerden kurtulalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir