Osman Gazinin Hayatı

Osman Gazi

Osman Gazi

Osman Gazi; I. Osman El Gazi veya Atabey olarak anılmaktadır. 1258 yılında Söğütte doğmuştur. Ertuğrul gazinin 3 erkek oğlundan birisi olan I. Osman Gazinin annesi ise Hayme Hatun’dur. Babası Ertuğrul gazi vefat ettiğinde 23 yaşındaydı (1281). diğer kardeşlerinin yanı sıra I. Osman daha yetenekli ve yönetici ruhluydu. Uzun boylu kalın ve çatık kaşlı olan Osman Gazinin omuzlarıda oldukça genişti. Osman Gazinin ilk işi olan Kayı Boyunda bulunan Ömer Bey’in kızı Malhun Hatun ile evlendi ilk oğulları ve Osmanlı devletinin varisi II. Padişah I. Orhan bu evlilikten dünyaya gelmiştir. İkinci evliliğini ise Şeyh Edebalı’nın kızıyla yapmıştır. Şeyh Edebalı’nın misafirliğine gittiğinde misafir olarak kalacağı odanın içersinde Kuran-ı Kerim olduğu görünce saygısından hiç uyumayan I. Osmanın bu tavrı Şeyh’in çok hoşuna gitmiştir ve Osman Gaziyi kızıyla evlendirmiştir (Bala Hatun). 1287 yılında Karacahisarı feth eden Osman Gazi 1280 yılında da Domaniçteki Bizans ordusunu yenerek Bileciki fethetmiştir. Selçuklular tarafından üç beyliğine verilen Osman Gazi İnegölüde 1299 yılında fethetmiş ve daha sonra 1299 yılında Selçuklu Hükümdarlığının emrinden çıkarak kendi bağımsız beyliğini ilan etmiştir. I. Osman’ın İnegölü fethetmesi Osmanlı İmparatorluğununda kuruluşu olmuştur. Osmanlı devletinin kurucusu ve ilk Padişahı olan I. Osman gazi 1300 yılında Köprühisar ve Yenişehir 2 yıl sonra Akhisar ve Koçhisar (1302 bölgelerinide fethederek topraklarını genişletmeye devam etmiştir. Moğollardan kaçarak Osman gazinin beyliğine sığınan müslümanlarıda ordusuna katarak güçlü bir asker gücü ve siyasi güç elde etmiştir. Osmanlı imparatorluğunun’da adını aldığı Osman Gazi dövüş sanatlarındada oldukça usta bir hükümdardı. Babası Ertuğrul Gazi vefat ettiğinde4800 km² olan topraklarını 16.00 km² genişliğine ulaştıran Osman Gazi Osmanlı Devletine 27 sene hükmetmiştir 1315 yılında Bursayı fethi sırasında hastalanan I. Osman devlet işlerini oğlu Orhan gaziye devretmiştir. Saltanatı 1299 – 1326 yılları arasındada süren Osman Gazi 1326 yılında vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin.

Bu yazı Osman I. (1299-1326) kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Osman Gazinin Hayatı için bir cevap

  1. hasan der ki:

    Allah senden razı olsun. Nur içinye yat inşaAllah. şimdi başımızda padişah kesilenler. senin tırnağının ucu kadar şerefli olabilselerdi eğer. şu anda bu durumlarda olmazdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir